Každé telo je krásne – ako zvýšiť deťom sebavedomie a zastaviť bodyshaming
Kto si nedá denne aspoň jednu fotku na Instagram, akoby neexistoval! Bohužiaľ, tento výmysel posledných rokov sa stáva realitou a odvšadiaľ na nás vykukujú digitálne upravené fotky, na ktorých sú dokonale štíhle ženy. Vedie to nielen k znižovaniu sebavedomia, ale aj oveľa väčšej zodpovednosti pri výchove malých dievčat. Ako teda naučiť aj svoje dieťa, že nie je najdôležitejšie, ako vyzerá?
Dávajte pozor, čo vaše deti sledujú online
Byť dobrým vzorom nikdy nie je na zahodenie. Naučte svoje deti robiť veci tak, aby sa mohli cítiť hrdé na to, kým sú. Nekritizujte ich príliš tvrdo, radšej viac chváľte. Povzbudenie v správnej chvíli je totiž veľmi dôležité. Nespokojnosť s vlastným telom od raného detstva má vplyv na celý budúci život. Dajte si pozor na skreslené mediálne obrazy dokonalosti alebo nereálne štandardy krásy – sledujte, čo sledujú vaše deti na internete a sociálnych sieťach a rozprávajte sa o tom. Jedine tak môžete mať veci pod kontrolou.
Neporovnávajte – nikdy
Za každých okolností je dobré vyjadrovať pozitívne pocity – aj keď sme možno z vlastného detstva zvyknutí, že to naši rodičia nerobili. Naučte deti dostávať konštruktívnu spätnú väzbu, ktorá nie je vychvaľujúcim klamstvom, ale na druhej strane ani nemá haniť alebo úplne odpísať to, o čo sa snažia. Dajte si pozor najmä na porovnávanie s inými, obzvlášť v negatívnom slova zmysle. Aj na to sme možno boli zvyknutí z nášho detstva. Podporujte svoje dieťa v jeho vlastnej sebahodnote a nikdy mu nedávajte pocítiť, že je menej, než niekto iný.
Ďakujte za prežitý deň
A ako prakticky zdvíhať sebavedomie dieťaťu alebo pubertiakovi, ktorého doma máte? Pozitívne aformácie sú naším odporúčaním číslo jedna. Čím častejšie počujete a hovoríte pozitívne veci, tým skôr im začnete veriť. Stačí začať od úplne jednoduchých viet, ako máš krásne vlasy, si šikovná, máš krásny úsmev. Dobré je, ak si to dieťa začne hovoriť aj samo. Ak sa vám stane, že vám vaše dieťa nadšene rozpráva o tom, ako závidí niekomu zo školy, zahrajte si s ním hru “aj ja som skvelá/ý”. Úlohou je vymenovať všetky veci, v ktorých je dobrá/ý. Možno sa bude zdať, že to nie je veľmi účinné, ale pomáha aj vyjadrenie vďačnosti pred spaním. Poďakujte sa za všetko, čo ste zažili (spoločne s dcérou alebo synom) a pokojne poďakujte aj každej časti svojho tela za to, že vám dnes pomáhala robiť aj to, čo vás baví. Krásu hľadajte predovšetkým v činoch a učte to aj svoje dieťa – pochváľte ho za to, ako pekne umylo riad, ako si pekne upratalo izbu, ako pekne vypracovalo domácu úlohu,… A dajte si pozor na komentáre o vzhľade cudzích ľudí, pretože deti ich vnímajú dosť citlivo. Zamerajte sa na svoje vlastné pozitívne vlastnosti a povzbuďte svoje deti, aby robili to isté. Hovorte o sebe s dôverou a vaše deti tak uvidia, že aj pre nich je to dobrý a bežný postup.